O podnebí

Zima
Jar
Leto
Jeseň

Toskánsku klímu ovplyvňuje zväčša more – zo západu a na severe a východe ju uzatvára Apeninská vrchovina – hovoríme preto o veľmi rôznorodom počasí. Región má v zásade tri dobre oddeliteľné bioklimatické zóny. Pobrežie – a okolie v jeho bezprostrednej blízkosti – jednoznačne ukazuje mediteránske črty: takmer dvojmesačné letné sucho a cez zimu iba málo dní pod mrazom. Vnútorné časti regiónu s nížinami a pahorkatinami majú miernu submediteránsku klímu a pre vyššie položené oblasti je typická mierna vysokohorská klíma.

Mediteránske leto

Mediteránske leto

Zima

Hrebeň Apenín ochráni pred mrazivými vetrami v zimných mesiacoch takmer celý región (tramontana=severný vietor, grecale=severovýchodný vietor, levante=východný vietor), vďaka čomu je toskánska zima oveľa miernejšia v porovnaní s východnými regiónmi talianskej čižmy, nachádzajúcimi sa na rovnakej zemepisnej šírke. Následkom toho je vo výške pod 400 m aj sneh iba zriedkavý hosť- ako napr. v okolí miest Grosseto, Livorno, Pisa, Lucca a Florencia. Pistoia a Prato sú mestá, kde “najčastejšie” sneží, t. j. až dva a trikrát za zimu, ale je to iba prechodný jav a sneh sa hneď roztopí. Na pobreží sneh skoro nikdy nepadá, ak sa tak stane, je to skutočná senzácia: stalo sa tak napr. v roku 1956 a 1985, potom sa vyskytlo občasné, slabé sneženie v roku 1996 a na Silvestra roku 2005. Jedinou výnimkou je samozrejme Apeninská vrchovina, kde sa môžete tešiť zo zimných športov a radovánok počas celej zimnej sezóny.

Vzácny okamih na kopcoch pri Casale

Vzácny okamih na kopcoch pri Casale

Hoci je december najchladnejším mesiacom v roku, v Toskánsku aj vtedy dokážete zabudnúť na všetky starosti (a to nie je iba názor tých, ktorí pracujú v turizme a cez zimu majú menej práce). Hoci aj ja si občas vzdychnem, keď sa blížia Vianoce a veru nie sú až také krásne biele ako som si v detstve zvykla, vždy ma uteší, keď sa môžem prechádzať na pobreží v sprievode ostrých lúčov slnka a v jednej košeli – a mnohokrát bosá – môžem s deťmi hádzať do mora kamienky (vari existuje pre dieťa väčšej zábavy?) A keď si predstavím, že ani domáce zimy už nie sú také prekrásne biele ako bývali, všade je iba hmla, čľapkanica a mrzutosť, tak je ten pocit ešte šťastnejší.

Pohľad na Cecinu v zime - 2012

Pohľad na Cecinu v zime – 2012

Ja samozrejme viem, že pri plánovaní dovolenky v Toskánsku človek vôbec nemyslí na zimu, ale odvážim sa navrhnúť – najmä tým, ktorí nás navštívili už viackrát – aby ste to raz skúsili aj v zimných mesiacoch. Má to v sebe určité riziko, veď sivým, daždivým dňom sa nevyhnete ani tu a počasie sa nedá vopred rezervovať. Napriek všetkému však to slnko, vykukuje spoza oblakov takou silou, ako keby už vyžadovalo leto – dokáže dopriať akési zvláštne plus: odporúčam to všetkým, kto má doma, najmä vo veľkomestách občas pocit, že tá zima nemá konca a nemá chuť na nič, všetko a všetci ho otravujú… Tu môžete načerpať nové sily do príchodu jari a prečo nie, môžete sa nechať rozmaznávať ponukou niektorého termálneho kúpaliska.

Skoro ako v zime ...

Skoro ako v zime …

Slnečnú kúru sa samozrejme oplatí spojiť aj s iným programom a našťastie v Toskánsku sa ani v zime nezastaví čas. Bolo by triviálne túto vetu potvrdiť iba tým, že môžete navštíviť múzeá a výstavy, aspoň nebude tlačenica. Mesiac december – predvianočný čas – tu má zvláštne čaro, v každej dedinke sa konajú tradičné remeselnícke trhy a v mestách vás volajú jagavé výklady. Cukrárne vyrábajú svoje zázračné produkty, charakteristické pre toto obdobie, bábovky a koláče, ktorým v sprievode kapučína určite neodoláte. Jednou z najkrajších a pre nás najzaujímavejších talianskych vianočných tradícií je stavba betlehema, ktorý sa rodí v zvláštnych variáciách, niekedy vo veľkosti človeka alebo práve naopak, v podobe miniatúry a obecné námestia sa nimi hrdo pýšia.

Presepe – Castelfiorentino

Presepe – Castelfiorentino

A na konci zimy je karneval. Bez toho, aby som chcela ublížiť benátskemu, tunajší karneval nie je divadlom. Je to život sám osebe, všedné dni a obyčajní ľudia, deti a starí ľudia, všetci v maskách. Viareggio organizuje jeden z najbohatších, najpestrejších karnevalov celého Talianska, ktorý trvá celý mesiac, každý víkend počas fašiangov. V tomto období sú opäť otvorené všetky hotely, hoci mnohé z nich majú otvorené aj bežne cez zimu. Rekreačné centrá – apartmány, bungalovy – sú v zime obyčajne zatvorené, ale na južnejšom pobreží nie je zriedkavé, že nájdete otvorené aj nejaké kempingy.

Viareggio - Karneval

Viareggio – Karneval

Viareggio - Karneval

Viareggio – Karneval

Jar

Počet slnečných hodín je samozrejme najvyšší na pobreží, aj to najjužnejšie, v okolí Grosseta. Ročný priemer je 7 hodín/deň, čo znamená aj v zime 4 hodiny, kým v júni a júli je to až 11 hodín. Znie to neuveriteľne, ale počas leta veru niekedy celé týždne neuvidíte ani kúsoček baranca na oblohe, iba samý čarokrásny blankyt. Na celý región platí podobne vysoké číslo, čo sa týka počtu slnečných hodín, ročný priemer je 6-6,5 hodín/deň.

Bez oblakov ... - Guardistallo

Bez oblakov … – Guardistallo

Od jari, ako sa počasie otepľuje a blíži sa leto, zacítime najmä zmenu vlhkosti – ktorá je v strede leta už veľmi vysoká – hlavne my, prichádzajúci zo severu vnímame ovzdušie ako teplejšie. Dosť nepríjemným javom je pravdupovediac vietor scirocco, ktorý prináša africký piesok až ku brehu Toskánska; rada rozprávam známym, že tu – hoci je zriedkavý – ani letný dážď neočisťuje, ale skôr špiní, pretože keď prestane pršať, všetko je zanesené pieskom. Priemerná ročná teplota je samozrejme najvyššia taktiež na pobreží, rovná sa 15-16 stupňom, na ostrove Elba je to 16,7 stupňov a najteplejší je ostrov Pianosy, 17 stupňov. Teplotné pomery nie sú veľmi rozdielne ani v oblastí pahorkatín, najnižší januárový priemer je tu 4-7 stupňov a najvyšší júlový zase 24-26 stupňov.
siccita Podľa môjho skromného názoru je Toskánsko najkrajšie v tomto období. V ktorom teda? Veď na jar sú všetky mesiace iné a práve preto je jar taká magická. Príroda prechádza takou závratnou zmenou, že skoro ani nemáme čas užiť si tie – ktoré farby a už prichádzajú ďalšie, ešte krajšie, ak je to vôbec možné. Práve táto momentálna rôznorodosť je typická pre oblasť Toskánska. – aj vďaka poriadnym roľníkom – ja osobne som vždy fascinovaná pahorkatinou, s rôznymi plodinami na každej strane, čo má za následok farebnú pestrosť a neopakovateľnú krásu celkového obrazu.

Usilovné ruky - Casale Marittimo

Usilovné ruky – Casale Marittimo

Menlivosť platí aj pre klimatické javy a vo všeobecnosti aj pre počasie. Niekedy sa už v marci a apríli môžeme tešiť z teplôt okolo 20 stupňov, ktoré potom nečakane spadnú na nulu. V máji sa ovzdušie už postupne otepľuje a more sa neochladí ani na noc, druhá polovica mesiaca je už skôr leto. Na severnej časti pobrežia sa častejšie vyskytujú jarné dažde a pre južné oblasti je charakteristické sucho už na jar.
V tejto oblasti milujú farby aj obyvatelia miest, uvidíte tu rodinné domy, ktorých kvetná výzdoba by si zaslúžila titul najkrajšej oázy. Sezónne poľnohospodárske skvosty sú neodolateľné: jahody, čerešne, nové paradajky (oplatí sa vyskúšať aj zelené!), kvitnúce cukety, špargľa, artičoky, … Kto má v obľube delikatesy, odporúčam zakúpiť si suroviny od pestovateľov na trhu a v reštauráciách “odkukať” zopár originálnych a pritom mimoriadne jednoduchých receptov.

Sťa rajská záhrada

Sťa rajská záhrada

Na Veľkú noc sú otvorené už aj niektoré rekreačné centrá, predovšetkým tie, ktoré disponujú vykurovanými apartmánmi. Aj v kempingoch sa pomaly objavujú prví obyvatelia, ktorí sa v mori opláchnu už v apríli, skoro ránom spravia niekoľko dĺžok v bazéne a potom nasadnú do sedla (či už konského alebo na bicykel) a vydajú sa objavovať riviéru krížom-krážom. Druhou skupinou sú surfisti a milovníci plachtenia, trekisti a vyznávači dobrých vín a gurmánskej kuchyne. Oni už vedia, že horúčavy ešte nie sú, nie sú ani davy, hostitelia sú svieži, veľkorysí, milí a veľmi veľa rozprávajú… Až do Turíc sa to tu hemží rôznymi akciami, môžete si uchmatnúť skutočne výborné ceny a vrátiť sa domov zaručene opálení.

Romito

Romito

Leto

A teraz hlavná sezóna, so všetkými jej výhodami a nevýhodami. Medzi tie prvé patrí určite počasie. Júl je najteplejším – a zároveň aj najsuchším – mesiacom, pričom o hlavnej sezóne môžeme hovoriť od polovice júna až do polovice septembra (kedy opäť začína aj vyučovanie). Na Etruskej riviére si môžete horúčavy priam užívať, ale v mestách to už nie je také príjemné. Florencia, Prato, Pistoia, Arezzo, Grosseto sužujú niekedy až 40-stupňové horúčavy a takéto dni veru nie sú najšťastnejšie pre návštevy miest. August je niekedy úplne rovnaký ako júl, ale inokedy je zas najpochabejším letným mesiacom s najväčšími zrážkami –aj keď po prudkých letných spŕškach sa horúčavy akoby okamžite vrátia. V zásade však môžeme dôverovať aj tomuto mesiacu.

Vada

Vada

Leto je v Toskánsku obdobím aktívnych zážitkov. Nech si prosím nikto nesľubuje, že sa do práce vráti odpočinutý, pretože tu sa život nezastaví. Na každom kroku sú kolotoče, detské kútiky na hranie, kultúrne podujatia, výstavy, letné divadlo, koncerty, športové podujatia a súťaže, trhy, jedlo a pitie, festa a sagry… A napokon – hoci som to mala menovať na prvom mieste – more, ktoré okrem čľapkania ponúka množstvo možností na zábavu, športy alebo relax. Počasie je prekrásne, slnko žiari a ani nočné teploty neodôvodňujú spánok, skôr vábia na prechádzky a zábavu. More je čisté a príjemne chladí, ani sa Vám z neho nebude chcieť von. Jedným slovom: užívanie NONSTOP.

Giglio

Giglio

Jeseň

Zaradiť september do jesene by bola chyba, veď má ešte všetky znaky leta. Dokonca niekedy aj október. Dni sa samozrejme postupne krátia, večery sú chladnejšie a častejšie prší. Každopádne sa však blíži november, až vtedy sa príroda poddá a prijíma koniec roka. November je vyslovene daždivý a hoci cez deň môžu byť stále príjemné teploty, noci sú už veľmi chladné.

Livorno

Livorno

Môžeme si ešte užiť všetky výhody leta, možno trošku v pomalšom tempe, pokojnejšie a celkom iste aj lacnejšie. Pobrežie a ostrovy sa pomaly vyprázdňujú, o posledné lúče slnka sa delí menej záujemcov. Pre mňa sú tieto dni zo všetkých najkrajšie, milujem prechádzky pri mori, vyčkať až do poslednej chvíle a odkráčať domov iba po západe slnka. V reštauráciách a baroch sú opäť voľné miesta, aj bez rezervácie vopred. Na kolotoči dostanete poslednú jazdu zdarma a dokonca aj dávka zmrzliny je o čosi väčšia. Začína sa sezóna húb a lovu, naša nálada a žalúdok sú pripravené na tohoročné gastronomické túry (dosť bolo šalátov!) Vo vínnych pivniciach, pri letmom pousmiatí sa nad úzkostlivým a zvedavým pohľadom vinárov – aký bude náš názor na nové víno – sa môžeme úplne vžiť do úlohy hlavného degustátora, ktorý vyriekne ortieľ. A naša myseľ je plná jesenných krás Toskánska….

Posledné lúče slnka - Pianosa

Posledné lúče slnka – Pianosa